Gönderen Konu: LCD TV\'yi Monitör Olarak Kullanma  (Okunma sayısı 4168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denizmisali

• Özgür Penguen
LCD TV\'yi Monitör Olarak Kullanma
« : 19 Kasım 2008, 20:21:38 »
Aşağıdaki işlem Mandriva 2009 üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere LCD TV\'ler \'PC IN\' girişleri sayesinde 2. monitör olarak kullanılabiliyor. Örnek sistemimiz olan benim dizüstü bilgisayarımda 15 pinli VGA çıkışını kullanarak \'HD Ready\' logolu LCD TV\'yi 2. monitör olarak nasıl kullanabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bu işlemi yapmaktaki gaye neler olabilir ona bakalım.

1-Büyük ekranda internette sörf (Yüksek çözünürlüklü FullHD LCD TV tavsiye edilir.)
2-Büyük ekranda oyun oynamak
3-Bilgisayarımızdaki filmleri TV\'den izlemek. (HD Ready LCD için 720p, Full HD LCD için 1080p filmler tavsiye edilir.)
4-Diğer.

İlk yapmamız gereken LCD TV\'mizin en yüksek ekran çözünürlüğünün ne olduğunu tespit etmek. Bunu ürünün dokümantasyonundan elde ediyoruz. Örnek sistemimiz olan SAMSUNG LE32A330J1 LCD TV için bu değer: 1366x768 ancak bu TV çözünürlüğü. Monitör olarak kullanmak istediğimizde çözünürlük: 1360x768 - 60Hz.
Dizüstü bilgisayarımızın çözünürlüğü ise: 1280x800 - 60Hz.

Fiziki bağlantıya geçmeden önce sistemimize \'krandr\' uygulamasını kurmamız gerekiyor. Ayrıca KDE4\'te ayarlama konusunda sorun yaşanması halinde Gnome üzerinde ayar yapılmasını tavsiye ediyorum. Bir de bu işlem yapılırken compiz ve masaüstü efektlerinin kapalı olması işimizi kolaylaştırabilir.

Şimdi sırasıyla yapacağımız işlemler;
I.Aşama

1-Mandriva Linux Denetim Merkezi / Donanım  sekmesinden Grafik Kartı ayarlarımızı yaptığımız bölümde monitörümüzü 1360x768 24bps çözünürlüklü olarak değiştiriyoruz.
2-Seçenekler bölümündeki tüm kutulara (benim tercihim) birer çentik atıyoruz.
3-Logout (sistemi KDM\'den yeniden başlatıyoruz.)
4-Pencere yöneticimiz açılmış ama ekranımız 1360x768 çözünürlük nedeniyle kullanışsız hale gelmiş olabilir. (Gnome ortamında olduğumuzu varsayıyorum) krandr uygulamasını konsoldan yahut menüden çalıştırdığımızda görev çubuğuna yüklenecektir.
5-Görev çubuğundaki krandr simgesine sağ tıkladığımızda açılan menüden 1280x800 çözünürlüğü seçerek masaüstü görüntümüzü normalleştiriyoruz.
6-Bilgisayarı kapatıyoruz.

II.Aşama

1-VGA-VGA kablomuzu kullanarak dizüstü ve LCD TV bağlantısını yapıyoruz. Bağlantıyı yaparken LCD TV\'nin de kapalı olması tavsiye edilir. (VGA kablosunu 9.-Lira\'ya aldım.)
2-Ses aktarımı için yine bir kabloya ihtiyacımız olacak. Bu kablonun adını şuan hatırlayamadım. Ses kablosunu dizüstü sisteminde kulaklık çıkışına, LCD TV\'de \'PC IN\' kısmındaki yerine takıyoruz.
3-Bilgisayarımızı açıp pencere yöneticimiz yüklendikten sonra LCD TV\'yi açıyor ve kendi menüsünden Giriş aygıtları kısmından PC seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemin ardından iki durum söz konusu olabilir. 1.Durum: LCD TV\'ye görüntü gelir. 2. Durum: Desteklenmeyen mod mesajı alırız. Her iki durumda da yapacağımız işlem şu;
4-Yeniden krandr simgesine sağ tıklayarak açılan menüde görüntüyü yapılandır sekmesinini kullanarak, LVDS yazan kısımda 1280x800 60Hz (auto\'da olabilir) seçili olduğundan emin olduktan sonra, VGA yazan kısımda 1360x768 60Hz (auto\'da olabilir) değerini seçili hale getiriyoruz.
5-En kötü ihtimalle yeni bir logout sonrası LCD TV\'yi ikinci monitör olarak kullanabiliyor olmamız gerekiyor.
6-Kötü senaryo; LCD TV\'den yine görüntü alamamışsak krandr uygulamasını çalıştırarak Dizüstü çözünürlüğünü (LVDS) 1024x768\'e düşürüp, ekranları birleştir (ya da buna benzer bir seçenek mevcut) seçeneğini işaretledikten sonra yine en kötü ihtimal logout sonrasında LCD TV\'den görüntü alabilmemiz gerekiyor.

Herşey yolunda gitmiş ise krandr uygulamasını kullanarak dizüstü bilgisayarımızı temsil eden LVDS seçeneğini disable (pasifleştir)\'diğimizde LCD TV\'yi tek başına monitör olarak kullanabiliyoruz. Yalnız Gnome\'de bunu yaptığımda film izlerken LCD TV\'nin ekranının kararması ve görüntüyü kaybetme durumlarıyla karşılaştım. Sanırım bu refresh ile ilgili (dikey tazeleme hızı ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyor)
KDE4\'te test etmediğimden aynı sorun oluşuyor mu bilmiyorum. Ancak her iki ekran aktifken herhangi bir sorun yok.

Umarım konuyu açıklayıcı olabilmişimdir.
"Sevgi ile yaşayın. Sevgi ile hoş'ça kalın."

Çevrimdışı MLKL

• Özgür Penguen
RE: LCD TV\'yi Monitör Olarak Kullanma
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2008, 18:51:41 »
Teşekkürler Döküman için. Ancak hatırlatmakta yarar görüyorum. eğer ekran kartı sürücülerimiz kurulu ise (ki filmler daha net daha akışkan olacaktır.) Ekran kartımızın kendine has yapılandırma araçları işimizi kolaylaştırıyor. bu araçları ben kendi mandrivamda dkms-nvidia-current paketlerini kurarak kullanabiliyorum(ki bu paket gereken nvidia kart sürücülerinide içermektedir)
Bu programcıkları menü/application/araçlar/sistemaraçları/  altında bulabiliyoruz. genelde zaten Nvidia kullanildiği için linux sistemlerinde NVİDİA -Settings manager işimizi görecektir.
eğer aşşağıda vereceğim örnekte sisteminizde x server configration unload gibi hatalar gelirse ve ekran ayarını bulamassaniz
2. resimdekileri dikkatlice uygulayın.

örneğin::::

Alıntı
Apart from security concerns, free software better suits Cuba\'s world view, he said.
"The free software movement is closer to the ideology of the Cuban people, above all for the independence and sovereignty."